خبر فوری! بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

بنا بر اعلام سازمان بیمه مرکزی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده شده است و همه کسانی که بیمه‌نامه خود را به موقع تمدید نکرده‌اند و مشمول جریمه دیرکرد شده‌اند می‌توانند بدون پرداخت جریمه مجدداً بیمه‌نامه خود را تمدید کنند! این تصمیم با موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور و رییس مجمع عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی گرفته شده و از اول بهمن‌ماه نیز اجرا شده است. بنا به اظهارات روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه مرکزی هدف از بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ترویج فرهنگ بیمه در کشور عنوان کرد.

جریمه دیرکرد چیست و چرا اجرا می‌شود؟

جریمه دیرکرد چیست و چرا اجرا می‌شود؟

جریمه دیرکرد، مبلغ اضافه‌ای است که از بیمه‌گزار بابت تاخیر در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌گیرند. یعنی اگر تاریخ سررسید بیمه‌گزار 1 بهمن 98 باشد ولی بیمه‌گزار در این تاریخ اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود نکند به ازای هر روز تاخیر در تمدید بیمه‌نامه مشمول جریمه می‌شود. مقدار جریمه دیر‌کرد برای خودروهای مختلف متفاوت است اما به طور میانگین می‌توان گفت در سال 98 به ازای هر روز دیرکرد در تمدید بیمه‌نامه، بیمه‌گزار 4 هزار تومان جریمه می‌شود که اضافه بر حق بیمه باید پرداخت کند. البته اگر بیشتر از یک سال است که از تاریخ سررسید بیمه شما گذشته است مقدار جریمه دیرکرد معادل همان یک سال حساب می‌شود. یعنی سقف جریمه دیرکرد تا یک سال است و از این مقدار بیشتر نخواهد شد. مقدار دقیق جریمه دیرکرد را می‌توانید در جدول زیر ببنید و همچنین محاسبه بیمه شخص ثالث را از طریق بیمیتو انجام دهید.

چه کسانی می‌توانند از بخشودگی 100 درصدی جریمه دیرکرد استفاده کنند؟

چه کسانی می‌توانند از بخشودگی 100 درصدی جریمه دیرکرد استفاده کنند؟

بخشودگی جریمه دیرکرد شامل همه افرادی می‌شود که بیمه‌نامه خود را در موعد مقرر تمدید نکرده‌اند اما بخشودگی محدود است و بیمه‌گزار باید طی تاریخ اعلام شده نسبت به تمدید بیمه‌نامه خود اقدام کند تا جریمه دیرکرد را نپردازد. مهلت استفاده از بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث برای همه خودروهای سواری از اول بهمن ماه تا 30 بهمن 98 و به مدت 1 ماه است. این بیمه فقط شامل کسانی می‌شود که مدت بیمه‌نامه قبلی آن‌ها یکساله باشد. یعنی کسانی که اعتبار بیمه‌نامه‌های قبلی آن‌ها کمتر از یکسال، یعنی شش‌ماهه، 9 ماهه و … بوده باشد نمی‌توانند از تخفیف جریمه دیرکرد استفاده کنند. دارندگان موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه کشاورزی نیز شامل این بخشودگی می‌شوند و مهلت بیشتری نیز برای استفاده از بخشودگی جریمه دیرکرد و تمدید بیمه‌نامه خود دارند. دارندگان این وسایل از اول بهمن 98 تا 30 فروردین 99 مهلت دارند تا بیمه‌نامه خود را بدون پرداخت جریمه دیرکرد تمدید کنند.

تمدید بیمه‌نامه در مهلت مقرر با بخشودگی 100 درصدی جریمه دیرکرد همراه است. و بیمه‌گزار تنها هزینه بیمه‌نامه را پرداخت می‌کند. با توجه به این که 10 درصد از خودروها و 90 درصد از موتروسیکلت‌های داخل کشور فاقد بیمه هستن.. بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌تواند باعث تشویق این افراد به دریافت بیمه‌نامه شود.

تعویض شرکت بیمه چه تاثیری در تخففیف‌های عدم خسارت بیمه می‌گذارد؟

اگر در زمان تمدید بیمه‌نامه بخواهید شرکت بیمه خود را عوض کنید یعنی ترجیح می‌دهید دیگر از شرکت قبلی بیمه‌نامه نخرید نگران تخفیف‌های عدم خسارت خود نباشید. با تعویض شرکت بیمه تخفیف‌های بیمه‌نامه قبلی به بیمه جدید شما منتقل می‌شود. با این حساب با استفاده از فرصت بخشودگی می‌توانید بدون پرداخت جریمه دیرکرد و اعمال تخفیف عدم خسارت، بیمه خود را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنید.

بیمه‌نامه شخص ثالث تعهدی به دیگران و آسودگی خیال بیمه‌گزار

بیمه‌نامه شخص ثالث تعهدی به دیگران و آسودگی خیال بیمه‌گزار

داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است. یعنی همه خودروهای موتوری باید این بیمه را تهیه کنندو اگر خودرویی این بیمه را نداشته باشد مجاز به تردد نیست و اگر پلیس با خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد روبرو شود می‌تواند آن را توقیف کند. در حوادثی که بیمه‌گزار مقصر باشد و باعث خسارت مالی و جانی به دیگر افراد شده باشد، این بیمه خسارت ایجادشده را می‌پردازد. قبول مسئولیت خطا و جبران آن یک امر انسانی است که داشتن بیمه شخص ثالث انجام آن را راحت می‌کند. بیمه‌گزار با داشتن بیمه شخص ثالث می‌تواند با اطمینان و آسودگی خاطر بیشتری از خودروی خود استفاده کند. هرچند که همیشه مهم‌ترین چیز در رانندگی رعایت احتیاط و مقررات راهنمایی و رانندگی است.

نکات مهمی که قبل از خرید بیمه شخص ثالث باید رعایت کنید

نکات مهمی که قبل از خرید بیمه شخص ثالث باید رعایت کنید

قبل از خرید، بهتر است موارد زیر را انجام دهید. انجام این موارد به شما کمک می‌کند که بیمه خود را با دقت و کیفیت بهتری بخرید.

  • در صورت امکان از بیمه شخص ثالث استعلام بگیرید. استعلام بیمه شخص ثالث به شما این فرصت را می‌دهد که قبل از پرداخت حق بیمه، بتوانید پوشش‌های بیمه‌ای و سقف تعهدات آن‌ها را مشاهده کنید. با دریافت استعلام آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمیتو می‌توانید علاوه بر سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه‌ای، قیمت بیمه شخص ثالث را نیز در بین شرکت‌های مختلف ببینید و همچنین ببینید و شرکتی را انتخاب کنید که از لحاظ اقتصادی با شرایط شما سازگارتر است. همچنین این امکان وجود دارد که ببینید از کدام شرکت بیمه می‌توانید بیمه شخص ثالث قسطی تهیه کنید.
  • سقف تعهدات خود را بالا ببرید. به صورت عادی سقف تعهدات بیمه شخص ثالث در سال جاری برای خسارات جانی معادل دیه و برای خسارات مالی معادل 9 میلیون تومان است. یعنی اگر خسارت واردشده به خودروی مقابل بیشتر از 9 میلیون تومان شود، پرداخت خسارت مازاد به عهده بیمه‌گزار است و شرکت بیمه تعهدی در قبال آن ندارد. شاید جالب است بدانید که سقف خسارت مالی را می‌توانید تا 180 میلیون تومان افزایش دهید و به این ترتیب خسارت‌های مالی تا 180 میلون نیز توسط بیمه پرداخت می‌شود.
  • بیمه خود را قبل از تاریح سررسید تمدید کنید. بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه یک هفته قبل از تاریخ سررسید بیمه است. یعنی اگر سررسید بیمه شخص ثالث اول بهمن 98 است بهتر است یک هفته قبل برای تمدید آن اقدام کنید و تمدید بیمه را به روز سررسید موکول نکنید چرا که اگر به هر دلیل نتوانید در روز سررسید بیمه تمدید را انجام دهید مشمول جریمه دیرکرد شده و هر خسارتی که در این زمان ایجاد شود نیز از تعهد شرکت بیمه خارج است. ممکن است فکر کتید با تمدید زودتر از موعد، چند روز از بیمه‌نامه قبلی خود را از دست می‌دهید در صورتی که این‌طور نیست و تاریخ بیمه‌نامه جدید از همان روزی آغاز می‌شود که بیمه‌نامه قبلی شما به پایان می‌رسد.
پسندیدن :
1 1
بازدید:
451
برچسب های مقاله:
دسته بندی مقاله ها:
بیمه شخص ثالث

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *