بیمه شخص ثالث راننده محور به کام مردم یا شرکت‌های بیمه؟

از سال آینده بیمه شخص ثالث راننده محور ارائه می‌شود. این خبر به محض انتشار باعث شد تا حدس و گمان‌های مختلفی در خصوص این بیمه و نحوه دریافت آن زده شود. بیمه شخص ثالث راننده محور چیست؟ چه کسانی باید آن را دریافت کنند؟ آیا این قانون اصولاً می‌تواند مفید واقع شود و یا تنها باعث تحمیل هزینه به رانندگان و سود بیشتر برای شرکت‌های بیمه خواهد شد؟ ملاک پرداخت خسارت و یا پرداخت حق بیمه‌ها بر چه اساسی است؟ و این گونه تغییرات منطبق با کدام قانون است؟ همه این‌ها سؤالات مهمی هستند که ذهن بسیاری از افراد از جمله دارندگان وسایل نقلیه و هر کسی را که گواهینامه دارد به خود مشغول کرده است. در این مطلب می‌خواهیم مطابق با آخرین اخبار ارائه‌شده در خصوص بیمه شخص ثالث راننده محور به این سؤالات پاسخ دهیم.

قانون فعلی بیمه شخص ثالث

قانون کنونی بیمه شخص ثالث چیست؟ اجازه بدهید به طور مختصر نگاهی به قانون بیمه شخص ثالث داشته باشیم تا متوجه شویم قانون جدید روی چه موضوعاتی تمرکز کرده است و تفاوت آن با قانون بیمه شخص ثالث راننده محور چیست. در بیمه شخص ثالث، صاحب وسیله نقلیه باید برای خودرو بیمه شخص ثالث تهیه کرد. همان‌طور که می‌دانید این بیمه اجباری است و اگر بیمه‌گزار در حادثه‌ای مقصر باشد، خسارتی را که از سوی وی به دیگر افراد وارد شده است، جبران می‌کند. همچنین خسارات جانی واردشده به خود بیمه‌گزار نیز تحت پوشش این بیمه‌نامه است. این قانون کلی بیمه شخص ثالث است که در حال حاضر در حال اجرا است. حال می‌توانیم نگاهی به قانون جدید بیمه شخص ثالث داشته باشیم.

بیمه شخص ثالث در حال حاضر توسط صاحب خودرو خریداری می‌شود و خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث و نیز خسارت جانی واردشده به بیمه‌گزار را پرداخت می‌کند.

بیمه شخص ثالث برای هر راننده؟

بیمه شخص ثالث برای هر راننده؟

قوانین بیمه شخص ثالث راننده محور طوری بیان شد که در همان ابتدای اطلاع‌رسانی، این تصور را در مخاطب ایجاد کرد که به جای صاحب خودرو، این راننده است که باید بیمه شخص ثالث خریداری کند. یعنی به ازای هر راننده یک بیمه شخص ثالث صادر شود و هر کسی که گواهینامه دریافت کرده است، به طبع باید بیمه شخص ثالث را نیز خریداری کند. این مطلب موجب ایجاد نگرانی‌هایی بابت هزینه بیمه‌نامه شد زیرا به عنوان مثال اگر سه نفر در یک خانواده می‌خواستند از تنها خودروی خود استفاده کنند، باید هر سه نفر بیمه شخص ثالث می‌خریدند و به ازای آن حق بیمه پرداخت می‌کردند.  این تصور به قدری قوی بود که حتی به عنوان موضوع خبر در برخی خبرگزاری‌ها نیز پوشش داده شد. به طوری که رییس بیمه مرکزی طی مصاحبه دیگری با اشاره به این تصور غلط که در بیمه شخص ثالث راننده محور هر راننده باید یک بیمه بخرد، در این خصوص شفاف‌سازی کرد. اما در نهایت قانون بیمه شخص ثالث چه تغییری کرده است و تکلیف بیمه‌گزار چیست؟

اصل ماجرای بیمه شخص ثالث راننده محور چه بود؟

رییس بیمه مرکزی طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که بیمه شخص ثالث برای هر نفر صادر نخواهد شد چرا که بیمه شخص ثالث مربوط به خودرو است و صدور بیمه‌نامه برای هر نفر بی‌معنا است. به طور دقیق‌تر این بیمه برای خودرو صادر می‌شود و تهیه آن نیز به عهده دارندگان خودرو است اما اگر افراد دیگری نیز می‌خواهند از خودرو بیمه‌شده استفاده کنند باید نام و مشخصات آن‌ها توسط شخصی که بیمه را خریداری می‌کند ارایه شود تا بررسی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

قانون بیمه شخص ثالث راننده محور

قانون بیمه شخص ثالث راننده محور

کلیاتی که در خصوص قانون جدید بیمه شخص ثالث بیان شده است، نشان‌دهنده این است که سوابق راننده و وضعیت جسمانی وی نیز در بیمه شخص ثالث مؤثر است. به عنوان مثال پیر یا جوان بودن و حتی جنسیت راننده یعنی زن یا مرد بودن نیز در این بیمه‌نامه اهمیت دارد. همچنین سوابق رانندگی افراد نیز تحت عنوان راننده کم‌خطر و یا پرخطر در بیمه‌نامه لحاظ خواهد شد. در بیمه شخص ثالث برای رانندگان خانم نیز تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. با توجه به اظهارات رییس کل بیمه مرکزی تخفیف خرید بیمه برای بانوان با توجه به رانندگی مرتب‌تر خانم‌ها در نظر گرفته شده است. وی بیانگر شد افرادی هستند که با خودروهای ارزان قیمت رانندگی خوبی داشته و تخلفات کمتری دارند در عین حال برخی دیگر از رانندگان وجود دارند که با خودروهای گران قیمت بد رانندگی می‌کنند و با توجه به این موضوع بر نقش کم‌خطر یا پرخطر بودن راننده در بیمه شخص ثالث راننده محور تأکید کرد. رییس کل بیمه مرکزی تغییرات ایجادشده در بیمه شخص ثالث و راننده محور شدن آن را مطابق قانون برنامه ششم توسعه دانست. طبق این قانون خانم‌ها و رانندگانی که رانندگی بهتری داشته باشند مشمول تخفیف بیمه شخص ثالث شده و حق بیمه‌های کمتری را پرداخت خواهند کرد. قانون شخص ثالث راننده محور از سال آینده اجرا خواهد شد.

مواردی مثل سن، جنسیت و سوابق راننده در بیمه شخص ثالث راننده محور تاثیرگذار هستند.

نتیجه‌گیری در خصوص بیمه شخص ثالث راننده محور

نتیجه‌گیری در خصوص بیمه شخص ثالث راننده محور

هنوز در مورد جزئیات بیمه شخص ثالث راننده محور اطلاعات بیشتری از سوی مسئولین ارائه نشده است اما می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که:

  • بیمه شخص ثالث راننده محور تنها برای خودرو صادر می‌شود نه برای هر فرد.
  • سوابق رانندگی هر راننده در میزان حق بیمه تأثیر‌گذار خواهد بود و رانندگان کم‌خطر از تخفیف برخوردار می‌شوند.
  • خانم‌ها به خاطر سوابق بهتر رانندگی شامل استفاده از تخفیف در خرید بیمه شخص ثالث می‌شوند.

در کنار این موارد گمانه‌زنی‌هایی نیز در خصوص این بیمه وجود دارد که به طور قطع مشخص نشده است. مثل این که احتمالاً سقف تعداد راننده به ازای هر خودرو 3 نفر است که در این صورت قیمت بیمه‌نامه شخص ثالث مقدار مشخصی است معادل با مجموع خرید بیمه توسط هر یک از راننده‌ها. با این حال همچنان ابعاد مهم این قانون در هاله‌ای از ابهام است و باید منتظر ماند تا اخبار دقیق‌تری که روشن‌کننده نحوه اجرای قانون جدید بیمه شخص ثالث باشد از سوی مراجع مربوط و سازمان بیمه مرکزی منتشر شود. ما در بیمیتو تلاش می‌کنیم تا اطلاعات کامل و موثقی را در خصوص انواع بیمه به متقاضیان ارایه کنیم و طبعاً در کنار این اطلاعات است که بیمه‌گزار می‌تواند با اطمینان بیمه مورد نیاز خود را تهیه کند.

بیمه شخص ثالث راننده محور به ازای هر راننده صادر نمی‌شود بلکه برای خودرو صادر می‌شود.

پسندیدن :
2 0
بازدید:
456
برچسب های مقاله:
دسته بندی مقاله ها:
بیمه شخص ثالث

همه نظرات

  • پسندیدم

    کاترین همتی 25 ژوئن, 2018 5:24 ب.ظ پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *