از سابقه بیمه تکمیلی در ایران چه می‌دانید؟

سلامتی دارایی ارزشمندی برای هر فرد است و بدون بهره‌مندی از این نعمت انسان نمی‌تواند به فعالیت بپردازد به همین دلیل بیمه‌های درمانی در هر کشوری اهمیت زیادی دارند. در ایران طرح‌های مختلفی برای پوشش هزینه‌های درمانی وجود دارد و می‌توان گفت بیمه تکمیلی به عنوان کامل‌ترین طرح درمانی مطرح است. با بررسی سابقه بیمه تکمیلی در ایران متوجه می‌شویم با گذشت زمان این بیمه‌ها توسعه پیدا کرده‌اند و افراد چه به صورت انفرادی و چه سازمانی متقاضی دریافت این پوشش‌های درمانی هستند.

سابقه بیمه‌ درمان در ایران

سابقه بیمه‌ درمان در ایران

در کشور ما برای اولین بار در سال 1309 در هنگام احداث راه‎‌آهن سراسری تمام افراد و کارکنان راه‌آهن در مقابل حوادث و بیماری ناشی از کار بیمه شدند. بعد از آن رفته‌رفته این پوشش‌ها به طبقات مختلف جامعه تعمیم داده شد، از جمله آن‌ها می‌توان به اقدام بیمه ایران اشاره کنیم که در سال 1328 فرهنگیان کشور را تحت پوشش بیمه قرار داد.

در ایران، هزینه‌های درمانی افراد از طریق بیمه پایه و بیمه تکمیلی جبران می‌شود. سازمان تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و… هر یک بیمه‌گران پایه هستند که بخش ابتدایی هزینه‌های درمانی را جبران می‌کنند. سازمان خدمات درمانی در سال 1351 برای حمایت از مستخدمین دولت و سازمان تامین اجتماعی در سال 1354 تاسیس شدند. سابقه بیمه درمانی کارکنان نیروهای مسلح هم به سال 1335 می‌گردد که قانونی در راستای حمایت از نیروهای ارتش و ژاندارمری تصویب شد تا حوادث ناشی از خدمات آن‌ها را بیمه کند.

 

بررسی سابقه بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی از طرف شرکت‌های خصوصی بیمه ارایه می‌شود و پوشش‌های درمانی آن مازاد بر بیمه پایه است بنابراین باید سابقه بیمه تکمیلی را در شرکت‌های بیمه جستجو کنیم. بر اساس قانون بیمه درمان همگانی که در تاریخ 1378/8/3 تصویب شد کلیه شرکت‌های بیمه مجاز شدند گروه‌های مختلف افراد را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهند بنابراین می‌توان گفت سابقه بیمه تکمیلی به سال 1373 برمی‌گردد.

سابقه بیمه تکمیلی گروهی و انفرادی

بیمه تکمیلی به دو صورت ارایه می‌شود، گروهی و انفرادی. در بیمه تکمیلی گروهی کارکنان سازمان‌ها، کارخانجات و موسسات به صورت دسته‌ جمعی تحت پوشش قرار می‌گیرد و برای دریافت آن لازم است اعضای گروه حداقل 50 نفر باشند. در بیمه تکمیلی انفرادی همه افراد می‌توانند به تنهایی و بدون وابستگی به محیط سازمانی از خدمات پزشکی استفاده کنند برای این کار کافی است بدانند کدام شرکت، بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی ارایه می‌دهد زیرا بیمه تکمیلی غالباً به صورت گروهی ارایه می‌شود و شرکت‌های کمی این نوع بیمه درمانی را به صورت انفرادی ارایه می‌دهند. سابقه بیمه تکمیلی گروهی بیشتر از انفرادی است و افرادی که می‌خواهند به صورت انفرادی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند می‌توانند از شرکت بیمه سامان، بیمه تعاون و SOS پوشش‌های موردنظرشان را خریداری کنند.

شرکت‌های کمی وجود دارند که بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی ارایه دهند.

چگونه می‌توانیم سابقه بیمه تکمیلی خود را بررسی کنیم؟

چگونه می‌توانیم سابقه بیمه تکمیلی خود را بررسی کنیم؟

معمولا بعد از این که افراد تحت پوشش بیمه موردنظرشان قرار گرفتند برای این که استفاده بهتری از پوشش‌های بیمه‌نامه داشته باشند لازم است هرازگاهی سابقه بیمه تکمیلی خود را مشاهده کنند. بررسی سابقه بیمه تکمیلی به افراد کمک می‌کند در خصوص شرایط بیمه‌نامه و پوشش‌هایی که از آن‌ها استفاده کردند و جزییات سقف پوشش‌ها مطلع شوند. برای این کار بیمه‌گزاران می‌توانند به سایت شرکت بیمه مراجعه کنند و در واقع استعلام بیمه تکمیلی را انجام دهند. لازم است بدانید استعلام بیمه تکمیلی به این روش توسط بعضی از شرکت‌های بیمه ممکن است. برای مثال بیمه شدگان بیمه دانا برای استفاده از خدمات درمانی می‌توانند به سایت استعلام بیمه تکمیلی دانا مراجعه کنند. در سامانه دانایار با وارد کردن کد ملی در قسمت سرپرست و سال تولد افراد خانواده به عنوان کلمه عبور آخرین اطلاعات وضعیت درمانی خود را مانند افراد تحت تکفل، معرفی‌نامه، تعرفه‎ها، فرانشیز، خسارت‌های بیمارستانی و پاراکلینیکی را مشاهده و دریافت کنند.

سابقه بیمه بازنشستگی چگونه ارزیابی می‌شود؟

یکی از مزایای بیمه تامین اجتماعی پرداخت مستمری بازنشستگی به بیمه‌شدگان این سازمان است. سن و سنوات کاری بیمه‌شده از مهم‌ترین عوامل در قانون بازنشستگی سازمان بیمه تامین اجتماعی هستند که بر اساس آن بیمه‌شده می‌تواند بازنشسته شود. بنابراین سابقه بیمه تکمیلی ارتباطی با بازنشستگی فرد ندارد و فقط برای پوشش هزینه‌های مختلف درمانی استفاده می‌شود و این سابقه بیمه تامین اجتماعی افراد است که مبنای پرداختی مستمری بازنشستگی قرار می‌گیرد.

بیمه تکمیلی هزینه درمانی بیمه‌شدگان را جبران می‌کند و ارتباطی با سابقه بازنشستگی افراد ندارد.

افرادی که می‌خواهند از مستمری بازنشستگی بهره‌مند شوند می‌توانند بیمه عمر خریداری کنند. یکی از مزایای بیمه عمر داشتن پوشش مستمری برای افراد است. برای مثال در طرح عمر و مستمری بیمه سامان چنانچه سابقه پرداخت حق بیمه به 10 سال و اندوخته بیمه‌نامه به 50.000.000 تومان برسد، بیمه‌شده می‌تواند سرمایه بیمه‌نامه را به صورت مستمری دریافت کند.


سوابق بیماری بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه تکمیلی

سوابق بیماری بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه تکمیلی

بیمه‌گزاران بعد از این که تصمیم به خرید بیمه تکمیلی می‌گیرند باید فرم‌های مربوط به ثبت‌نام بیمه تکمیلی را پر کنند. یکی از این فرم‌ها پرسشنامه سلامت است که بیمه‌گزار این فرم را با توجه به وضعیت سلامتی خود تکمیل کرده و چنانچه سابقه بیماری داشته باشد آن را ذکر می‌کند. بنابراین سابقه بیماری بیمه‌شده برای شرکت بیمه اهمیت دارد و ممکن است در مواقعی وضعیت سلامتی هر یک از بیمه‌شدگان را با چکاپ و آزمایشات بررسی کند.

شرایط خرید مجدد بیمه تکمیلی به چه صورت است؟

برای کسانی که سابقه بیمه تکمیلی را در گذشته داشته‌اند و می‌خواهند مجدداً تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند شرایطی وجود دارد؛ اگر قصد دریافت پوشش‌ها را به صورت گروهی داشته باشند شرایط به صورت زیر است:

  1. باید اسم آن‌ها در لیست بیمه تامین اجتماعی شرکت رد شود.
  2. آن شرکت بیمه تکمیلی را برای کارکنان خود تهیه کرده باشد.
  3. شرکت موردنظر با استفاده از قانون حذف و اضافه، اسم متقاضی را نیز به لیست بیمه تکمیلی شرکت موردنظر اضافه کنند.
پسندیدن :
1 1
بازدید:
684
برچسب های مقاله:
دسته بندی مقاله ها:
بیمه درمان تکمیلیبیمه عمر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *